Ana Sayfa

       

Firma Profili

       

Kanopi

     

Tonoz

       

Yıkama Yeri

       

Yapım Safhası

     

Grafik-Tasarım

     

İletişim

.

<<  Kanopi  >>

Kanopi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? Çelik konstrüksiyon, malzeme ve inşaat mühendislikleri ile mimarlık ve endüstriyel tasarım sanatlarının bir araya geldiği profesyonel bir çalışma sonucu ortaya çıkan yapıya kanopi denir.

Kanopi Nasıl Yapılır?  Yapım süreci bakımından başlı başına ayrı bir bina gibi değerlendirilmelidir. Uzman bir çelik konstrüksiyon ekibi, öncelikle kanopinin kullanılacağı alan belirlenir. Tüm çelik konstrüksiyon çalışmaları gibi kanopi için de üretim ve montaj ayrı birer safhadır. Projenin detaylarına göre gereken çelik yapı parçaları temin edildikten sonra, kanopinin karkası, yani iskeleti oluşturulur. Ayrı bir yaşam alanı taşınması gerekmediğinden, ve amaç tamamen kullanılan hizmet alanını örtmek olduğundan, kanopiler oldukça ekonomik ve hafif yapılardır. Yine bu sebeple, kanopi inşası büyük bir hızla yapılabilmekte, ortaya modern eserler koyulabilmektedir.

Kanopi iskeleti oluşturulduktan sonra, kullanıcının tercihine göre farklı malzeme ve boya çeşitleri ile üzeri giydirilir ve iş teslim edilir. Bu andan itibaren kanopi, çelik konstrüksiyon yöntemi ile yapılan çatılara benzetilebilir. Tıpkı çelik çatılar gibi kanopiler de düşük bakım maliyeti, yüksek dayanıklılık, uzun ömür gibi özelliklerle dikkat çekmektedir.

Kanopi Çeşitleri; Günümüzün teknolojik gelişmeleri baş döndüren bir hızla seyretmeye devam ediyor. Bu da eskiden daha basit ve hantal tasarımlara sahip olan kanopi uygulamalarının artık modern ve şık bir görünüm sunmalarına imkan veriyor.

Basit Kanopi: Yağmur, kar, güneş gibi etkenlerden kullanıcıları korumak için üretilir. Aydınlatma, ses ve anons sistemi, elektrik tesisatı gibi elemanlar sonradan monte edilir.

Geniş Alanlı Cam Kanopi: Alan derinliğini arttırma amaçlı, mimaride sınırları zorlayan post-modern bir tasarım öğesidir. Standart çelik konstrüksiyon kanopi elemanları yerine daha seyrek ve estetik algılara hitap eden birleşim parçaları kullanılarak oluşturulabilir. Yeni nesil camlar ile güneşin UV ışınlarından koruma sağlanması da mümkündür.

Dar Alanlı Cam Kanopi: Günlük hayatta en sık karşılaşılan ikinci kanopi cinsidir. Hafif ve basit bir tasarım ile bina girişlerinde ve ek kullanım alanlarında yağıştan korunmak için yapılır. Binanın taşıyıcı sistemine bağlanabileceği gibi ayrı bir sistem olarak “uzay” tabir edilen biçimde inşa edilmesi de mümkündür.

LED Kanopi: Bağımsız bir aydınlatma kanopisi olarak kullanılabileceği gibi, mevcut kanopilerin aydınlatılması için kullanılan özel LED sistemlerine de bu ad verilir. Ayrıca yüksek tavan barındıran iç mekanlarda da LED kanopiler ideal bir aydınlatma çözümüdür. Uzun süreler boyunca aydınlık olması gereken alanlarda ışığın yaklaşık %40’lık dilimini ziyan eden (gereksiz bölgelere yayılmasına sebep olan) floresan bazlı aydınlatma sistemleri yerine, LED kanopi sistemleri kullanılır. Bu da ciddi bir maddi tasarruf, çevreyi korumaya katkı ve optimum aydınlatma ile göz yorulmalarının önüne geçilmesini sağlar.

Benzin İstasyonları: Benzin istasyonları, kanopiye en çok ihtiyaç duyulan yerlerdir. Hem personel hem de müşteriler için maksimum güvenlik, konfor ve şehrin dokusu ile en iyi uyumu sağlamak ancak kanopi kullanımı ile mümkündür. Zaten benzin istasyonu ile kanopinin adeta birbirleri ile özdeşleşmesi, biri söylendiğinde diğerinin adeta gözlerde canlanması da bu sebepten kaynaklanmaktadır.

Benzin İstasyonlarının Ek Alanları: Benzin istasyonlarının ana hizmet alanı olan pompa bölümünün haricinde de kanopiler oldukça popülerdir. Oto yıkama-yağlama, lastik satış ve bakımı, araç teknik servis noktası gibi alanlara ayrı birer kanopi kurularak hem bu alanların müşteriler için çekiciliği arttırılabilir, hem de daha kaliteli bir hizmet standardı yakalanabilir.

Geçiş ve Kontrol Noktaları: Devlet sınırlarından site girişlerine, okul kapılarından feribot iskelelerine her türlü geçiş, ödeme ve kontrol noktası için kanopi inşa edilebilir. Bu tip alanlarda kanopinin görevlileri ve vatandaşları dış etmenlerden korumaya ek olarak, güvenlik algısını arttırma görevi vardır. Dolayısıyla geçiş ve kontrol noktaları için inşa edilen kanopilerde daha keskin hatlı tasarımlar ve daha belirgin malzemeler kullanılarak adeta “çelik konstrüksiyonun soğuk yüzü” sergilenir.

Kurumsal Bina Girişleri: Özellikle çokuluslu şirketler ve bankalar için kurumun ofisine gelen insanlar üzerinde bırakılan intiba çok büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla da bu tip “merkez ofis” binalarının giriş kısımlarında daha güçlü bir imaj oluşturabilmek için hiçbir yapı masrafından veya alan kullanımından kaçınılmaz. Binanın taşıyıcı iskeletinden ayrı geniş ve ferah kanopiler, cam tavanlar, gizli LED aydınlatmalar, dev projektörler hep bu tip yerlerde karşımıza çıkmaktadır.

Oteller: Müşerilerine “eğlence de keyif dolu zaman geçirme” imkanı sunduğunu ilk adımdan hissettirmek isteyen oteller, kanopiyi adeta tatilin bir parçası gibi kullanırlar. Karşılama, bavulların teslim alınması ve uğurlama otelin girişindeki kanopi altında gerçekleşir. Ayrıca geniş tatil köylerinde kanopi altına bar, havuz içi barı, açık büfe ve animasyon noktaları gibi alternatif kurulumlar yapılabilmektedir.

Ofisler ve Konutlar: Görüntü ve ses sistemlerinin de yağış veya güneş alması olumsuz etki yapar. Bu nedenlerle de ofis ve konutların girişlerine de kanopi yapılabilmektedir. Bu tip kanopiler genellikle oldukça hafif malzemelerden yapılırlar ve dışarıdan görülebilecek bağlantı elemanları ile binanın ana taşıyıcı iskeletine bağlanırlar.