Ana Sayfa

       

Firma Profili

       

Kanopi

     

Tonoz

       

Yıkama Yeri

       

Yapım Safhası

     

Grafik-Tasarım

     

İletişim

.

<<  Tonoz >>

Mimaride bir üst örtü elemanı olarak sıkça kullanılan tonoz, kemerlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan tavan örtüsüdür. Daha çok tuğla ve taş malzemeyle örülen tonoz, form olarak alttan iç bükey olmak üzere yarım silindir biçimine sahiptir.

Tarihi yapılarda, örttüğü mekanın geometrik biçimine, işlevine ve kesitini oluşturan eğrinin formuna göre çok çeşitli tonoz çeşitleri geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

Tonoz Çeşitlerini kısaca açıklayalım.

1) Beşik Tonoz: Mimari yapıların üst örtüsünde sıkça kullanılan beşik tonoz, özellikle anıtsal yapıların revak, avlu, koridor, galeri gibi mekanları ile çarşı, han gibi uzun dikdörtgen planlı yapıların üst örtülerinde sıkça kullanılmıştır. Form olarak yarım silindir biçimindedir ve kesit eğrisini oluşturan kemerler yarım daire biçimindedir.

2) Çapraz Tonoz: İki beşik tonozun dik açıyla kesişmesinden oluşan çapraz tonoz, haç tonoz olarak da bilinmektedir. Çapraz tonoz, Korelanj ve Romanesk üslubuyla inşa edilmiş mimari yapıların üst örtüsünde sıkça kullanılmıştır. Çapraz tonoz, Gotik üslupla birlikte yapılan eklemelerle daha karmaşık ve zarif bir yapıya sahip olan kaburgalı tonozlara dönüşmüştür.

3) Yıldız Tonoz: Mimari yapıda kemer ve tonozların yıldız benzeri bir görünüm oluşturacak şekilde bir araya getirilmesiyle oluşan eğrisel örtülerin genel adıdır. Yıldız tonoz daha çok geç gotik kiliselerde uygulanmıştır.

.